י כהן (זרנקין) – משורר וצייר, נולד בחיפה בשנת 1958,גדל בחיפה , למד ציור אצל עמנואל סלע . בשנת 1976 התגייס לנח"ל , בשנת 1980 השתחרר ולמד כלכלה באוניברסיטת חיפה. בשנת 1983 הוציא את ספר שיריו הראשון "הגיגים", בשנת 1988 הוציא את ספר שיריו השני "בצל עצי שירה" ובשנת 1989 הוציא את ספרו השלישי "באופן אישי". 

 

יוסי נשוי לחגית ואב לארבע בנות שישה נכדים. כל שנותיו התגורר בחיפה מלבד בין השנים 1986 ל 1988, בתקופה זו עשה בשליחות במעלות מטעם עבודתו בבנק הפועלים. הוא התגורר בסמוך לצייר דוד נבות שהגיע מעין חרוד והיה מחברי תנועת "אופקים חדשים" הוא הסתובב רבות באטליה ולמד מהאמן דוד נבות את אהבת המכחול והצבע .

בשנתו האחרונה במעלות הציג לראשונה מיצירותיו במרכז האומנויות בעיר. בתקופה זו התגורר במעלות הסופר סמי מיכאל, יוסי היה חבר בחוג הספרותי במעלות והשתתף אף בתוכנית רדיו לרגל צאת ספרו של סמי מיכאל "חצוצרה בואדי".

משפחתו של יוסי היא יוצאת שפרעם היהודית, דור ששה עשר כפי שהצליח לספור ככול הנראה נצר לכוהנים שהגיעו עם הסנהדרין לשפרעם אחרי חורבן בית שני. אבות אבותיו עזבו את שפרעם בתחילת שנות ה 20 של המאה הקודמת לעיר חיפה והיו מאבני היסוד בבניית העיר ושכונותיה היהודיות ולחמו לכיבושה במלחמת השחרור.

בתחילת דרכו צייר זרנקין רישומים ברפידוגרף וציפורן, אחר כך הרבה לצייר מופשט באקוורל השפעה ישירה למופשט של דוד נבות ועם השנים התווספו השפעות נוספות . כיום יוסי מצייר בעיקר באקריליק ושמן. המופשטים בציוריו מתאפיינים בצבעוניות ספונטנית ומשלב מגוון טכניקות הכוללות מכחול ,אצבעות ,קולאז', גבס, חול, דבקים חריטה ועוד .ציורי הנוף והדומם הינם בעלי השפעה מזרח אירופית לא אופיינית ואינה מובנת מאליה.

בשנים האחרונות מרבה זרנקין לצייר ציורים ריאליסטיים המדמים את המציאות על הבד. עיקר המוטיבים החוזרים בציוריו מלווים בערימות של מזוודות ישנות וספרים ישנים ולאחרונה תערוכת נושא ייחודית העולם "מסע בארץ היין" מנקודת מבטו של הצייר.

ספרו השלישי "באופן אישי" אוייר על ידי הציירים מנשה קדישמן ועובדיה אלקרא, הם יעצו לו להיפרד מהשם הנפוץ יוסי כהן ולמצוא שם אומנותי לציוריו, מאז 1989 הוא מוכר וחותם בשמו האומנותי "זרנקין".

newzim_zarenkin.jpg